• Elif Adali

Maldivler Rehberi - Sıkça Sorulan Sorular


Maldivler hakkında benim de gitmeden önce kafamı kurcalayan soruları burada kısaca cevaplamak istedim. Instagram'daki Maldivler paylaşımlarımı #ooomaldives hashtaginden takip edebilirsin.


Maldivlere nasıl gidilir? ✈️

THY'nin direkt seferi var. Yolculuk 7.5 saat sürüyor. Aktarmalı da gitmeniz mümkün. Qatar Airways veya Emirates ile aktarmalı gidebilirsiniz mesela. Ardından otelinize ulaşmak için ya sürat teknesiyle veya deniz uçağıyla seyahat etmeniz gerek.

Maldivler'e ne zaman gidilir?:

Maldivler'in iklimi ikiye ayrılıyor: Yağmurlu ve Yağmursuz sezon. Yağmurlu sezon (Mayıs-Ekim) çok ve nemli sıcak oluyor ve yağmur riski yüksek, ancak biz Temmuz'da gittik ve hava gayet iyiydi. Sıfır yağmur yağdı, iki gün bulutlu sonrası parçalı güneşli veya güneşliydi. Hatta Temmuz ve Ağustos'ta gitmiş olan bir çok balayı çifti de aynısı söyledi. Hangi adada kaldığınız da fark ediyor elbette. bazı adalarda deli gibi yağmur yağıyorken başka adalarda güneş açmış olabiliyor. Biraz da şans meselesi. Yağmursuz sezon (Kasım-Nisan) arası kuru dönem, ancak bunun da garantisi yok. Yüksek sezon olduğu için otel fiyatları epey pahalanıyor. Adadaki yerlilerden öğrendiğim ise geçiş dönemine denk gelen aylar, yani Mayıs ve Ekim, epey bi yağmurlu geçiyormuş.

Maldivler vize istiyor mu? 🛂: Vize yok👌

Maldivler'de nerede kalınır? 🏨

Bence Maldivler seyahatinizin güzel geçmesini sağlayacak en önemli nokta,çünkü sadece o otelde vakit geçireceksiniz. Biz Fushifaru otelinde kaldık ve aşırı sevdik. Maldivler genelde pahalı olsa da burada da farklı bütçelere göre seçenekler var. Bazı adalar bir kaç uygun fiyatlı otele bir arada ev sahipliği yapıyor. Ben görmek istiyorum, otel önemli değil derseniz bu adalarda gecesi 100 Euro'dan başlayan oteller var. Gecesi 10 bin Euroya oteller de var. Benim görüşüm Maldivleri Maldivler olarak yaşamak için kesenin ağzını biraz açmanız gerekiyor.

Maldivlerde Ulaşım nasıl? 🚋:

Havaalanına yakın otellere sürat teknesiyle ulaşmanız mümkün. 10 dakika ila 1 saat arası sürüyor bu yolculuk. Avantajı daha ekonomik olması bir de hava karardıktan sonrası da ulaşım sağlayabilmeniz, böylece daha esnek hareket edebilirsiniz. Biz deniz uçağı ile ulaştık otelimize. Ben sırf bunu yapmak için uzak bir otel seçtim. Eşsiz bir deneyimdi. Eğer korkmuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Tek dezavantajı hava kararınca uçuş yapılmıyor olması. THY'nin dönüş uçuşu saat 22:45'deyd ve biz saat 17:30'da havaalanına gelmiştik bile :( Bazı otellere iç hat uçuş artı sürat teknesiyle de ulaşım sağlanıyor. Ulaşım maliyetleri oda fiyatına dahil değil ve otele ekstra olarak ödeniyor. Bunu da bütçe planlaması yaparken göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Maldivler'e kaç gün gitmeliyim?

En az 5 gece gerekli derim. Eğer otel değiştirmeyip hep aynı adada kalacaksanız maksimum 1 hafta yeterli.

Maldivler sadece çiftler için mi?

Kesinlikle hayır! İster balayı, ister çocuklarınızla ister arkadaşlarınızla gelin, bence herkes için uygun bir yer. Otel seçerken sadece ne aradığınıza göre seçim yapmanız önemli. Sadece yetişkinler için olan balayı konseptli oteller var, çocuklu aileler için oteller de var hatta eğlencesi bol, genç zıpır kitleye hitap eden oteller de var artık. Hangi otel olursa olsun Maldivler gerçekten cennet gibi bir yer ve herkesin keyif alabileceği bir destinasyon.

Maldivler'de denize giriliyor mu?

Google'a sorunca resimlerde hep vatozlu ve köpek balıklı bir deniz çıkıyor karşınıza. Ben de biraz tedirgindim çünkü birşey yapmıyor deseler de o vatozlarla birlikte asla denize girmezdim. Bizim otelimizde bir iki Lüfer tipli balık dışında hiç birşey görmedik ve sabahtan akşama kadar denize girdik. Sadece bol bol yengeç vardı ama kendi köşelerinde takılıyordu onlar. Saat 15 sonrası gel git nedeniyle deniz hafif dalgalanıyordu ancak yosun falan olmadığı için hala çok berrak ve turkuazdı. Yine de yüzmek için o saatler çok ideal değildi çünkü dalgalar insanı resmen içine çekiyordu. Ayakta dururken bile bazı dalgalar beni çekip düşürdü. Yüzmek için en güzel saatler saat 15 öncesiydi.

Maldivler sıkıcı mı?

Sıkıcı değil ama dinlendirici. Günde 20bin adım atacak ya da farklı farklı restoran ve bar yok. Ancak deniz, kum güneş, su sporları ve bol bol yemek var, daha ne olsun.

Maldivler pahalı mı?

Maalesef evet ama öyle altından kalkılmayacak derecede değil. Yukarıda da yazdığım gibi her bütçeye uygun bir seçenek var aslında.

Maldivler'e gitmeye değer mi?

Kesinlikle evet! Gördüğüm en güzel yerlerden biri.

#Maldivlerbalayı #Maldivler #Fushifaru #balayı

© 2016 by Out Of Office Blog. Proudly created with Wix.com